Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

История и факти

Катедра "Фармацевтични технологии" е сформирана през месец април 2014 г. със заповед на Ректора на Медицински университет "Проф. Д-р Параскев Стоянов" - Варна. След преминаване на УС по фармакогнозия към Катедра по биология, от 2018 год. структурни звена на Катедра "Фармацевтични технологии" са:

  • УС по технология на лекарствените форми и биофармация
  • УС по радиофармация.

Катедрата по "Фармацевтични технологии" е звено към Факултета по фармация, обединяващо профилните дисциплини "Технология на лекарствените форми I-ва и II-ра част", „Биофармация и фармакокинетика" и „Радиофармация",  залегнали в учебния план за обучението на студенти от специалност „Фармация", ОКС „Магистър".

Катедрата разполага със следните лаборатории за практическо обучение на студенти и докторанти:

  • УС по технология на лекарствените форми и биофармация е базиран в сградата на Медицински колеж към МУ-Варна и разполага със следните лаборатории:
  • Лаборатория за приготвяне на екстемпорални лекарствени форми – лабораторията е предназначена за провеждане на практически упражнения по Технология на лекарствените форми - I част. Разполага с основна зала и помощно помещение за подготовка на суровините. Основната зала е снабдена с интерактивна дъска за провеждане на семинарни упражнения и 12 индивидуално оборудвани работни места за практическа работа. Лабораторията е заредена с всички необходими реактиви, прибори и пособия за приготвяне ex tempore на прахове, течни и полутвърди лекарствени форми, супозитории и песарии.
  • Лаборатория за приготвяне на фитопрепарати – лабораторията е предназначена за приготвяне и контрол на препарати от растителни суровини. Оборудвана е с 12 работни места, интерактивна дъска, лабораторна камина и ротационен вакуум изпарител. Лабораторията е заредена с растителни суровини и оборудване, необходимо за приготвянето и контрола на водни извлеци от растителни суровини, тинктури, екстракти и ароматни води.
  • Стерилен бокс – учебният сектор разполага с демонстрационен стерилен бокс за обучение на студентите по Фармация в приготвянето на стерилни лекарствени форми – инжекционни и инфузионни разтвори и лекарствени форми за очи. Стерилният бокс е построен и оборудван според изискванията за стерилно производство на Добрата производствена практика (GMP). Разполага с ламинарен бокс, автоклав, сух стерилизатор и апарат на Кох.
  • Лаборатория за приготвяне на твърди дозирани лекарствени форми – лабораторията е предназначена за провеждане на практически упражнения по Технология на лекарствените форми - II част и научно-изследователска дейност. Лабораторията е оборудвана с интерактивна дъска за провеждане на семинарни упражнения и 12 индивидуално оборудвани работни места за практическа работа. Специализираното оборудване включва ексцентрична таблетна машина, дражир-казан за обвиване на таблетки, лабораторна камина и рафтова сушилня. В лабораторията са създадени всички необходими условия за контрол на изходените суровини и in process контрол, включващи тест за остатъчна влага, реологично поведение, разпределение на частици по големина и др. В лабораторията са налични всички апарати за провеждане на тестове по Европейска Фармакопея на таблетки и капсули – In vitro Dissolution тестер (Апарат 2 по Европейска Фармакопея, Въртяща се лопатка) и  UV-Vis спектрофотометър, апарат за разпадаемост (6-гнездна кошничка), апарат за изтриваемост (фриабилатор), апарат за измерване на механична якост.
  • Научна лаборатория „Фармацевтична химия и технология на лекарствените форми с биофармация" (№ 321, Медицински колеж) – оборудвана с 1 компютър за докторанти; различни центрофуги, прецизна аналитична везна с точност ± 0,00001 гр., pH-метри, камера за наблюдение под UV светлина (UV – лампа Nahita), лабораторна камина, лабораторна сушилня ED56 Binder, ултразвукова вана с нагряване AL 04-06-230 Advantage, вакуум помпа с контролер V-300, миксер VORTEX, рефрактометър, поляриметър, денситометър, UV-Vis спектрофотометър, апарат за определяне на точка на топене и точка на кипене, влагоизмерваща везна, система за твърдофазна екстракция и стандартно лабораторно оборудване.
  • Научна лаборатория по Биофармация и фармакокинетика (№ 408, Факултет по фармация) – оборудвана с общо лабораторно оборудване (аналитична везна, центрофуга, pH-метър); Микроскоп Leica DM 1000 LED, снабден с камера Leica MC120 HD camera (Leica Microsystems AG, Wetzlar, Germany). Научната лаборатория разполага с 3 работни места с персонални компютри и интернет връзка.
  • Научна лаборатория „Технология на лекарствените форми и биофармация“ (№ 317, Медицински колеж) – оборудвана със специализирана климатична камера за изследване на стабилност  на лекарствените продукти, UV/Vis спектрофотометър, вискозиметър, текстурометър, лиофилизатор, хомогенизатор, апарат за изследване на лекарственото освобождаване, центрофуги, аналитична и влаго-аналитична везни. Лабораторията разполага с 1 работно място с персонален компютър и интернет връзка.
  • Семинарна зала по биофармация и фармакокинетика (зала 409, сграда на Факултет по фармация), оборудвана с 1 компютър и интерактивна дъска.
  • УС по радиофармация е базиран в УМБАЛ „Света Марина" и разполага със следните лаборатории:
  • Лаборатория за синтез – в лабораторията се изготвят  68Ga съдържащи радиофармацевтици за нуждите на Клиниката по Нуклеарна Медицина (като 68Ga- DOTATATE  и  68Ga- PSMA), посредством синтезен модул GPR4V SCINTOMICS att, разположен в гореща клетка TEMA Sinergie;
  • Лаборатория за пробо-подготовка;
  • Лаборатория за контрол на качеството и дозиметричен контрол – за контрол на качеството на изготвените радиофармацевтици се използват апарати като HPLC SCINTOMICS SCI8100 с UV/Vis и Radioactivity детекция; GC SCINTOMICS SCI6500 С FID ДЕТЕКЦИЯ; TLC scanner mod. LapLogic ScanRam; тест за ендотоксини, както и друга общо-лабораторна апаратура; многоканален анализатор CANBERA 2000, диспенсер, активиметри, дозиметрична и радиометрична апаратура.
  • Циклотронен комплкс с циклотрон ABT7.5/BG-10 свързан с радиохимичен модул за синтез  на 18F радиофармацевтици  с модул за автоматизиран  контрол на качеството на получените радиофармацевтици.