Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

​​​​

Научноизследователска дейност

Основната научна дейност в Катедрата по биохимия, молекулна медицина и нутригеномика с Лабораторията по нутригеномика, функционални храни и нутрацевтици е свързана с провеждане на фундаментални и научно-приложни изследвания в областта на нутригеномиката, функционалните храни и метаболитната адаптация. Работата по голям брой национални и международни научни проекти и дългогодишното сътрудничество с водещи изследователски групи в областта на нутригеномиката допринасят за високото ниво на научната дейност и обучението на докторантите. . При изследователската работа в Катедрата се прилагат съвременни биохимични, молекулярно-биологични и цитологични методи.

От обособяването си в самостоятелна катедра през 2007 г. до момента в Катедрата по биохимия, молекулна медицина и нутригеномика са защитени седем дисертационни труда за придобиване на ОНС „Доктор" и един за придобиване на научната степен „Доктор на науките". Успешно са приключили 4 процедури за хабилитация на преподаватели по биохимия.

 

Основни научни направления:

1.  Нутригеномика и персонализирано хранене

При използване на различни моделни системи се проучва ефектът на някои природни продукти и на хранителни режими върху избрани биохимични и молекулни маркери за изясняване на индивидуалния метаболитен отговор. Научната дейност включва подбор и скрининг на природни продукти, в.т.ч. български лекарствени растения и пробиотици за изследване на биологична активност, прилагане на in-vitro и in vivo методи за изследване на антиоксидантно, противовъзпалително, имуномодулиращо, противодиабетно и др. действия във връзка с използването им като ресурс за профилактика и лечение на заболявания като затлъстяване, метаболитен синдром, диабет и др. и като суровина за производство на храни и лечебни средства. Извършва се качествен и количествен анализ за съдържание на биологично-активни вещества, анализ за цитотоксичност, изследват се молекулните механизми на биологичното действие в експерименти in vitro, вкл. върху клетъчни култури и in vivo върху експериментални животни. Провеждат се интервенции с участието на здрави доброволци и такива с компрометиран здравен статус. Предвижда се осъществяване на експертна дейност и привличане на партньори от бизнеса за изпълнение на съвместни проекти, в сферата на иновациите, и възложения от фирми във връзка с анализ и получаване на данни за биологично действие на храни и суровини за хранително-вкусовата, фармацевтичната и козметичната индустрии.

Чрез съвременни високотехнологични методи се провеждат научни изследвания на генетични и епигенетични фактори във връзка с развитие на метаболитни нарушения, като затлъстяване и др. и на такива, свързани с индивидуални различия в метаболизма на съставки на храни, повлияване от храни и хранителни режими. Ще се извършва генотипиране с цел съсздаване на индивидуални хранителни режими. Предвижда се осъществяване на експертна дейност и консултиране във връзка с установяване на персонализиран подход при терапия на метаболитни нарушения.

2. Молекулни биомаркери за персонализирана медицина

• Изследване ролята на  GLA-протеините като потенциални биомаркери за сърдечносъдова калцификация

• Молекулни биомаркери за оценка на костна болест при мултиплен миелом

3. Изследване на некласическите ефекти на мастноразтворимите витамини и ролята им за превенцията и хода на хронични социално-значими заболявания.

• Разработване и валидиране на хроматографски методи за определяне на серумни нива на ретинол, алфа-токоферол и циркулиращата форма на витамин D – 25-хидрокси витамин D. Високата аналитична надеждност и добрите резултати от външния лабораторен контрол са основание за използването на метода за определяне на серумни нива на 25-хидрокси витамин D като алтернативен на имунохимичните методи и/или като арбитражен, когато резултатите от рутинните имунохимични методи не съответстват на клиничните очаквания

• Изследване на витамин D статуса на болни с кардиологични заболявания и обвързаността му с функционални параметри за СС здраве и калциевия скор.

• Проучване на витамин D статуса на рискови групи пациенти (с хронична хепатит С вирусна инфекция (HCV), простатен карцином, хронична бъбречна болест) и взаимовръзките му с клинико-лабораторни и прогностични параметри за хода на заболяванията с оглед целесъобразността за включване на витамин D като превантивно и/или допълващо средство към основната терапия.

• Проучване на бионаличността на 25-хидрокси витамин D при здрави деца в предпубертетна възраст с нормално тегло и с обезитет и взаимовръзката му с инсулиновата чувствителност, общ холестерол, паратхормон и антропометрични параметри, оценяващи натрупването на мастна тъкан с цел навременно установяване на витамин D дефицит в детска възраст и възможността за суплементиране с витамин D препарати за предотвратяване риска от развитие на хронични заболявания в зряла възраст, в чиято патогенеза участва ендокринната ос на витамин D.

• Проучване на витамин D статуса при деца с остра диария и е потърсена взаимовръзка с диетичния внос на цинк, етиологията, интензитета и рискови фактори на диарийния синдром.

• Проучванията върху функциите на витамин K извън хемостазата и неговата роля за костното здраве при жени с пост-менопаузна остеопороза и на пациентки с хронична бъбречна болест (ХББ) и костна болест;

• Проучване на ролята на витамин К-зависимите Gla протеини като инхибитори на съдовата калцификация и ролята им като предикивни биомаркери за риска от съдова калцификация при пациенти със ССЗ.

• Роля на витамин К зависимия Gla протеин остеокалцин в регулацията на глюкозната хомеостаза и енергийния метаболизъм при експериментален модел на метаболитен синдром.

4. Биохимия на оксидативния стрес и антиоксидантна активност на синтетични и природни продукти

• Фракциониране, пречистване и хроматографско определяне на фитохимичен състав и антиоксидантна активност на извлеци от медицински растения с цел изучаване на противовъзпалитеното и антиоксидантното им действие.

• Проучване на молекулните механизми на действие на сярасъдържащи минерални води от Варненския басейн върху човешкия метаболизъм с оглед използването им като лечебно-питейно средство

• Проучване на ефекта на физиологичния антиоксидант мелатонин върху антиоксидантния статус в експериментален модели на термична травма и при пациенти с ХББ на хемодиализа, суплементирани с мелатонин.

• Проучвания върху антиоксидантния и противовъзпалителен потенциал на природни продукти (плодов сок от Арония меланокарпа, извлеци от медицински растения) в експериментални модели

5. Наноматериали с приложение в медицината и фармацията

• Изследване на хепато-, нефро- и кардиотоксичността на свободен доксорубицин и доксорубицин, включен в полибутилцианоакрилатни наночастици (ПБЦН) върху опитни животни.

• Изследване на остра и хронична токсичност на полимерни наночастици от титанов и силициев диоксид в експериментални модели

6. Молекулярна имунология

Изследват се патогенетични механизми с участието на системата на комплемента, които стоят в основата на системния лупус еритематодес (СЛЕ) и неговата остра клинична изява лупусния нефрит.

Проучва се ролята на анти-комплементните автоантитела при бъбречните увреди в пациенти с лупусен нефрит. Изследват се функционално и генетично обусловени промени в комплементните белтъци и тяхната роля в патогенезата на СЛЕ.

7. Молекулярна онкология

Извършват се изследвания за намиране на биомолекулни маркери за ранно диагностициране и/или предсказващи риск от ранен рецидив, риск от развитие на метастази и отговор към терапията при пациенти със солидни тумори със специален акцент върху колоректален карцином.

 

Защитени дисертации:

„Антиоксидантна активност на български лечебни растения и свързани с нея биологични ефекти", дисертационен труд за присъждане на научната степен „доктор на биологическите науки", автор Диана Георгиева Иванова, 2013г.

„Проучване на молекулните механизми на действие на сярасъдържащите минерални води от Варненския басейн върху човешкия метаболизъм с оглед използването им като лечебно-питейно средство", дисертационен труд за присъждане на ОНС „доктор", автор Тодорка Димова Сократева, научен ръководител проф. Диана Георгиева Иванова, д.б.н.  

„Получаване на богат на антоцианини екстракт от плодове на бъзак (Sambucus ebulus) и охарактеризиране на биологичната му активност с оглед използването му като суровина при производството на храни и лечебни средства", дисертационен труд за присъждане на ОНС „доктор", автор Миглена Николаева Тодорова, научен ръководител доц. Йоана Димитрова Киселова-Кънева, д.б.

„Връзка между витамин Д и андрогенен статус при заболявания на простата", дисертационен труд за присъждане на ОНС „доктор", автор Богдан Русев Хаджиев, 2018 г., научен ръководител доц. Бистра Цанева Галунска-Калчева, д.м.

„Проучване на мутации и експресия на гени, корелиращи с изявата на колоректален карцином", дисертационен труд за присъждане на ОНС „доктор", автор Пантелис Теофанис Димарас, 2017 г., научен ръководител проф. Диана Георгиева Иванова, д.б.н.

"Идентифициране на биомаркери за оценка на фенотипната пластичност с приложение в науката за хранене", дисертационен труд за присъждане на ОНС „доктор", автор Неше Ферахова Назифова-Тасинова, 2015г., научен ръководител доц. Йоана Киселова-Кънева, дб

„Проучване на метаболитните ефекти на водно-алкохолни екстракти от дървесини с традиционно приложение в България", дисертационен труд за присъждане на ОНС „доктор", автор Милена Гинчева Пашева, 2015г., научни ръководители проф. Диана Иванова дбн, гл.ас. Милка Нашар, дб

„Проучване на антиоксидантното, антиобезитното и противодиабетно действие на екстракти от плодове на Sambucus ebulus in vitro и in vivo", дисертационен труд за присъждане на ОНС „доктор", автор Оскан Бахидинов Тасинов, 2015г., научeн ръководител проф. Диана Иванова, дбн

„Проучване на антиоксидантното, противовъзпалително и противодиабетно действие на екстракти от Cotinus coggygria в експериментални модели с опитни животни и клетъчни култури", дисертационен труд за присъждане на ОНС „доктор", автор Данаил Василев Павлов, 2015г., научни ръководители проф. Диана Иванова, дбн, доц. д-р Стефка Кузманова, дмн

„Проучване ролята на генетични фактори и начина на живот за изявата на затлъстяване и метаболитен синдром в извадка от българската популация", дисертационен труд за присъждане на научната степен „доктор", автор Деяна Георгиева Ванкова, 2015г., научeн ръководител проф. Диана Иванова, дбн

„Проучване на молекулните ефекти от инхибирането на С1q при болни с лупусен нефрит", дисертационен труд за присъждане на ОНС „доктор", автор Мария Атанасова Раданова, 2011г., научни ръководители доц. Диана Иванова, дб, доц. Д-р Валентин Икономов, дмн, научен консултант доц. д-р Боряна Делийска, дмн

„Проучване на антоксидантната активност на български лечебни растения", дисертационен труд за присъждане на ОНС „доктор", автор Йоана Димитрова Киселова-Кънева, 2011г., научни ръководители доц. Татяна Янкова, дб, доц. Диана Иванова, дб, научен консултант проф. д-р Михаела Мирела Брату, дм

„Оксидативен стрес при експериментална остра улцерогенеза. Влияние на парацетамол и пропацетамол", дисертационен труд за присъждане на ОНС „доктор", автор Бистра Цанева Галунска-Калчева, 2003г., научни ръководители проф. д-р Анна Белчева, дмн, доц. Татяна Янкова, дб

 

Издадени монографии

„Биологични ефекти на оксидативния стрес и билките като средство за противодействие", Йоана Киселова-Кънева, Изд. Антида, 2013, 120с, ISBN 978-619-90019-4-3

„Лечебните растения в борбата с диабета – научни основи на българската традиция", Милка Нашар, Изд. Антида 2015, 123 с, ISBN 978-619-7137-62-0

„Генетични варианти, асоциирани със системен лупус еритематодес и лупусен нефрит", Мария Раданова, Университетско издателство Медицински университет "Проф. д-р П. Стоянов" – Варна, 2016, 123 с., ISBN 978-619-7137-81-1

 

За периода 2018-2021 г. в Катедрата по биохимия, молекулна медицина и нутригеномика се работи по 20 научно-изследователски проекта:

1. „Нови молекулни биомаркери за оценка на костна болест при мултиплен миелом", финансиран от Фонд „Наука" на МУ-Варна (2019-2021г.)

2. „Изследване на плазмени нива и експресия на лептин и адипонектин с цел оценка на приложимостта им като молекулни биомаркери при колоректален карцином", финансиран от Фонд „Наука" на МУ-Варна (2019-2021г.)

3. „Подобряване на инфраструктурата на центъра по транслационна медицина и клетъчна терапия и създаване на първата банка за роговична тъкан и склера извън София Град", финансиран от Фонд „Наука" на МУ-Варна (2019-2021г.)

4. "Експресионно профилиране на некодиращи РНК-и при колоректален карцином", финансиран от Фонд "Научни изследвания" (2019-2021г.) Вижте повече тук.

5. „Идентифициране на биомаркери в слюнка за оценяване на рисковия профил на гингивалното здраве в детска възраст", финансиран от Фонд „Наука" на МУ-Варна (2019-2021г.)

6. „Алготоксини - нов рисков фактор за качеството на живот и здравето на хората в България", в партньорство със СУ "Св. Климент Охридски", финансиран от Фонд "Научни изследвания" (2018-2021г.) вижте повече тук

7. „Изследване на адаптогенeн потенциал на плодове от Sambucus ebulus с оглед използването им като функционална храна", финансиран от Фонд "Научни изследвания" (2018-2021г.) ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ ТУК

8. „Идентифициране на биомаркери от ново поколение за диагностична оценка на активността и проследяване на пациенти със системен лупус еритематодес", финансиран от Фонд „Наука" на МУ-Варна (2018-2020г.)

9. „Определяне на биологична активност и антиоксидантни свойства на новосинтезирани  бексаротенови аналози", финансиран от Фонд „Наука" на МУ-Варна (2018-2020г.)

10. „Липидни наночастици – съвременен технологичен подход за включване на хиперфорин с подобрена химична стабилност в лекарствени форми за локално приложение и ускорено заздравяване на рани", финансиран от Фонд „Наука" на МУ-Варна (2018-2020г.)

11. „Тъканна и серумна експресия на Nrf2, NF-KB, HO-1, 4-НNE и техния потенциал на биомаркери на ендотелна дисфункция при  експериментален модел на метаболитен синдром", финансиран от Фонд „Наука" на МУ-Варна (2018-2020г.), финансиран от Фонд „Наука" на МУ-Варна (2018-2020г.)

12. „Оценка на нивата на експресия на подбрани микроРКН-и като потенциални биомаркери при деца и юноши с възпалителни чревни заболявания", финансиран от Фонд „Наука" на МУ-Варна (2018-2020г.)

13. „Витамин К- зависими GLA-протеини – нови биомаркери за сърдечносъдова калцификация", финансиран от Фонд „Наука" на МУ-Варна (2018-2020г.)

14. Проучване ефектите на сяра-съдържащи минерални води върху метаболизма на сяра при хора", финансиран от Фонд „Наука" на МУ-Варна (2018-2019г.)

15. „Получаване на богат на антоцианини екстракт от плодове на бъзак (Sambucus ebulus) и охарактеризиране на биологичната му активност във връзка с установяване на адаптогенен потенциал с оглед използването му като суровина при производство на храни и лечебни средства", финансиран от Фонд „Наука" на МУ-Варна (2018-2020г.)

16. „Изследване на единични нуклеотидни полиморфизми в некодиращи РНК-и при пациенти с колеректален карцином с цел идентифициране на нови диагностични, прогностични и предиктивни биомаркери за българската популация", финансиран от Фонд „Наука" на МУ-Варна (2018-2020г.)

17. „Цианопрокариоти – нов потенциален рисков фактор за злокачествени заболявания в България?", в партньорство със СУ "Св. Климент Охридски",  финансиран от Фонд "Научни изследвания" (2017-2020г.)

18. "Автоимуннен отговор срещу плазмени протеини на вродената имунна система", финансиран от Фонд "Научни изследвания" (2017-2019г.)

19. "Проучване на молекулните механизми на действие на сяра съдържащи минерални води от Варненския басейн върху човешкия метаболизъм с оглед използването им като лечебно-питейно средство", финансиран от Фонд "Научни изследвания" (2017-2019г.) - вижте повече тук

20. „Изследване на асоциация на RAS мутационния статус и типа терапия с локализацията на тумора при пациенти с метастазирал колоректален карцином", финансиран от Националната пациентска организация (2017-2019г.)

21. "Връзка между витамин Д статус и качеството на сперматозоидите като фактор за оценка на мъжкото репродуктивно здраве" (2020-2022г.) - вижте повече тук