Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

Научно-изследователска работа и проекти

Катедра по фармацевтични технологии работи по следните научни направления:

1. Иновативни лекарствени носители за осигуряване на изменено освобождаване и насочено действие

  • Нанотехнологии в лекарствени форми за очи. Разработване на везикуларни системи – ниозоми;
  • Твърди липидни наночастици и наноструктурни липидни носители на лекарствени вещества и биологично активни вещества от природен произход;
  • Сребърни наночастици, получени по методи на „зелен" синтез като носители на  биологично активни вещества от природен произход;

2. Фитопрепарати.

3.  Лекарствени форми с изменено освобождаване

  • Липидни самоемулгиращи се системи

4. Медицински пластири

5. Разработване на протективни мукоадхезивни назални и оромукозни форми за защита от респираторни инфекции

6.  Разработване на моделни носители за екстемпорални лекарствени форми, подходящи за педиатричната и гериатрична практика

7. Радиофармацевтици

  • Пилотен синтез и оптимизация на радиохимичния добив на 68Ga PSMA лиганди;
  • Динамична оценка на фармакокинетиката на 68Ga PSMA;
  • Пилотен синтез на 18F -белязани радиофармацевтици-18F-FET, 18F-FLT и начална оценка на радиохимичния добив.

Проектна дейност:

  1. Проект № 21001, Фонд „Наука" на МУ-Варна, на тема: „Разработване на зелен метод за получаване на фикоцианин от Spirulina с потенциална приложимост във фармацията и хранителните технологии", (Конкурсна сесия 2021), на стойност 49921,07 лв. с ръководител проф. Кръстена Николова, дф и експерти и изследователи доц. Величка Андонова, дф, ас. Ивайло Пехливанов и ас. Георги Гавраилов.
  2. Проект № 20016, финансиран от Фонд „Наука" на МУ-Варна, с тема „Фармацевтично разработване и охарактеризиране на виско-еластични „покривни" биоадхезивни терапевтични системи със сребърни наночастици и техни комплекси с потенциална приложимост при онкологични и инфекциозни заболявания на кожата и лигавицата" (Конкурсна сесия 2020), на стойност 49916,52 лв. с ръководител доц. В. Андонова, дф и изследователи гл. ас. Надежда Иванова и ас. Ивайло Пехливанов.
  3. Проект № 18027, финансиран от Фонд „Наука" на МУ-Варна, с тема „Липидни наночастици – съвременен технологичен подход за включване на хиперфорин с подобрена химична стабилност в лекарствени форми за локално приложение и ускорено заздравяване на рани" (Конкурсна сесия 2018),  на стойност от 49845.71 лв. с ръководител доц. Величка Андонова, дф и изследователи ас. Стефан Стефанов, ас. Мирена Добрева, гл. ас. Надежда Иванова и ас. Йоана Сотирова.
  4. Проект  № 8273/21.11.2018 г., финансиран по „ГРАНТ-2019" към СМН, МУ-София, с тема: "Експериментално и числено изследване на супернасищащи наноразмерни лекарство-доставящи системи на основата на поли(n-изопропилакриламид)-поли(етилен оксид) дихидрофилни съполимери за повишен мембранен транспорт на малкоразтворими лекарствени вещества", ръководител на проекта гл. ас. Виктория Михайлова, участие на ниво „изследовател" на ас. Вилиана Гуглева.
  5. Финансираща организация: Министерство на образованието и науката, Фонд „Научни изследвания", Номер на проекта: № КП-06-Н43/3 от 30.11.2020г. Тема: „Дизайн и охарактеризиране на конвенционални и модифицирани ниозоми и на хибридни, стимул-чувствителни in situ гелформиращи лекарствени форми на тяхна основа за ефективно лекарствено доставяне" с ръководител на проекта проф. Деница Момекова, дф, и участие на ниво „изследовател" на гл. ас. Вилиана Гуглева. Срок на изпълнение: 3 години до декември 2023г.