Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

Новини и Събития

3D прототипирането като част от новите технологии в обучението на студентите в МУ-Варна

 „Новите технологии трябва да тръгват първо от образованието, а след това да бъдат пренасяни и в бизнеса". Това бяха думите на директора на фирма „Декори", която избра Медицински университет – Варна сред останалите медицински университети в страната, за да дари за целите на обучението на студентите 3D прототипиращ принтер. „Избрахме точно Медицинския университет във Варна, защото според нас това е най-високо технологичният медицински университет в страната, който непрекъснато се стреми към въвеждане на новите технологии в обучението на своите студенти. Немската фирма „3D factories", на която ние сме представител за България от октомври 2014 година, е направила точно така – дарила е първите си машини на университети. Затова и ние решихме да последваме нейния пример", каза по време на информационно-демонстрационната среща, която се състоя днес, 7 април, в Заседателната зала на МУ-Варна, представителят на фирмата дарител.


Така използването на 3D прототипиращите принтери в процеса на обучение на студените в МУ-Варна ще се нареди редом до 3D обучението по анатомия, Blackboard системата за допълнителното електронно обучение, Turning Point технологията за текущо оценяване знанията на студентите, виртуалната микроскопия и симулационното обучение, което предстои да бъде въведено скоро в университета.

Първоначално използването на подобни 3D технологии за космическите совалки въвеждат НАСА. От 7-8 години насам тези технологии започват все по-масово да навлизат в прототипирането и медицината. Освен в архитектурата и в индустриалния дизайн за изработване на макети преди старт на серийното производство, прототипиращите 3D принтери се използват широко в сферата на медицината за изработване на протези, имплатни, в денталната медицина и стоматологията, за направа на прототипи на органи.

3D принтерите работят с термопластични материали. Това са както разградима пластмаса, разработена на основата на захарна тръстика или царевица, така и пластмаса, получена от нефтени продукти. Дареният на МУ-Варна принтер работи с т.нар. ABS материал, от който се правят и Lego частите. По време на демонстрацията принтерът произведе анатомичен 3D модел на ухо. По думите на представителите на „3D factories" 3D принтерите могат да работят и с различни метали, а специално за информация на любителите на кулинарното изкуство - и с тесто и дори шоколад. Скоро ще могат да се правят прототипи от изцяло органична материя.

След като благодари от името на цялото академично ръководство за жеста на внимание и признание, заместник-ректорът по международното развитие, качеството и акредитация проф. Тодорка Костадинова връчи на представителите на фирмата Сертификат за дарителство и пожела в унисон с Деня на здравния работник на всички присъстващи да бъдат здрави, за да изпълнят мечтите и целите, към които се стремят.