Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

Новини и Събития

В МУ-Варна бе отбелязан Международния ден на сестринството – 12 май

За осми път в Медицински университет - Варна тържествено бе отбелязан  12 май – Международният ден на сестринството. Организатор на събитието бе катедра „Здравни грижи“ към Факултета по обществено здравеопазване на Медицински университет – Варна. 

С биографичен филм бе представен живота и делото на Флоранс Найтингейл - първата жена, поставила основите на съвременното сестринство. На празника се връчиха отличия  за изключителни заслуги в категориите: научни приноси в сестринството, практически постижения, изявен студент в учебно-практическата дейност. 

Следвайки мотото на празника за 2019 година -  „Гласът ни се чува – Здраве за всички“ - студенти от специалностите „Медицинска сестра“ и „Акушерка“ представиха по изключително атрактивен начин послания за своята професия.  

Поздравления с кратка програма отправиха децата от ДГ „Ян Бибиян“ в гр. Варна, Моника Парушева и Ансамбъл „Диана“ към МУ-Варна. 


На тържеството присъстваха председателят на постоянната комисия по здравеопазване - доц. Антоанета Цветкова, директорът на „Дирекция Здравеопазване“ г-жа Анастасия Георгиева, зам.-председателят на Регионална колегия Варна към БАПЗГ г-жа  Кичка Димитрова, както и много ръководни кадри от здравни и лечебни заведения във Варна, ръководители на отдели в МУ - Варна, преподаватели и студенти от специалности „Медицинска сестра“ и „Акушерка“ към ФОЗ на МУ-Варна.

Поздравителни адреси бяха получени от кмета на Община Варна – г-н Иван Портних,  изпълнителния директор на УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна - проф. д-р В. Игнатов, управителят на СБАГАЛ „Проф. д-р Д. Стаматов“ – Варна, проф. д-р Емил Ковачев, началникът на МБАЛ към ВМА София полк. проф. д-р И. Въжаров. Поздравителен адрес от ректора на Медицински униреситет – Варна проф. д-р Красимир Иванов, представи проф. Силвия Борисова – Ръководител на катедра „Здравни грижи“ към Факултета по обществено здравеопазване.



Тържествено бяха отбелязани професионалните празници на акушерките и медицинските сестри и във Филиал Шумен. Бяха наградени студенти за успех и активна студентска дейност и гл.м.с. Анелия Зюмрютян от “Комплексен онкологичен център“, за активно сътрудничество с Филиал Шумен в практическото обучение на студентите. Дипломанти, които бяха посланици на МУ- Варна в Северна Македония и Република Турция по програма за студентска мобилност "Еразъм+", споделиха впечатления от проведения преддипломен стаж. Настроение в тържеството внесоха изпълненията на деца от ансамбъл "Веселяче" и ДГ "Конче вихрогонче".



На 12 май – Международният ден на сестринството, отдаваме заслужена почит към една световно призната фигура - Флоранс Найтингел. Тя е сред стоте най-влиятелни жени за всички времена в човешката история, значим реформатор, поставила основите на съвременното сестринство, така като го прави наука. 12 май е рождената дата на Флорънс Найтингейл, прави истинска революция в обслужването на ранените и болни войници по време на Кримската война. След войната става героиня на Англия. През 1859 г.  издава книгата „Бележки за болниците". В нея определя основните  принципи и стандарти, които трябва да следват болниците в грижите си за пациентите. Някои от тези принципи са валидни и актуални и в съвременната медицина и здравеопазване. Наричат я „Дамата с лампата", защото въвежда правилото сестрите да наблюдават болните и нощем. През 1860 г.  основава първото светско училище за медицински сестри „Найтингейл" към болницата „Сейнт Томас" в Лондон.  Флорънс Найтингейл е първата жена, която получава орден за специални заслуги. Тя оставя много дълбоко влияние в болничното обслужване и придава благородство на сестринската професия.

От 1965 г.  Международният сестрински комитет решава 12 май, нейната рождена дата, да се отбелязва като Международен ден на сестринството, който започва да се чества във всички страни от 1974 година. 

Флоранс Найтингел предлага текст на сестринска клетва, който е актуален и днес "Тържествено обещавам пред Бога и в присъствието на това събрание да прекарам живота си в чистота и вярно да практикувам професията си. Ще отбягвам от всичко, което е злонамерено и гибелно и не ще взема, нито съзнателно ще раздам, някое вредно лекарство. Ще направя всичко, което зависи от мене, да поддържам и издигам състоянието на професията и ще държа в тайна всички поверени ми случки, както и всички семейни работи, дошли до моето съзнание, при практикуване на професията ми. Ще се трудя честно да помагам на лекаря в работата му и ще отдам себе си за благосъстоянието на онези, които са оставени на моята грижа."