Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

Новини и Събития

МУ-Варна с предложения пред ЕК за подобряване капацитета на България за научни изследвания и иновации

​На 24 и 25 юни 2015 г. в София се състоя втората среща на европейските експерти за оценка на капацитета на България за научни изследвания и иновации в рамките на механизма на Хоризонт 2020 - Policy Support Facility. Медицински университет – Варна бе представен от заместник-ректора по международното сътрудничество, акредитация и качество проф. Тодорка Костадинова и декана на Факултета по фармация проф. Диана Иванова. 

На срещите бяха изнесени първите анализи на състоянието на българската наука и бяха представени добри практики в европейските държави. Във фокуса на обсъждането бяха реформите за законодателната програма на българското правителство, необходими за повишаване ефективността на политиките в областта на науката, висшето образование и иновациите. Вниманието бе насочено и към мерките за подобряване на публичното финансиране, оценка ефективността на организациите и структурите, провеждащи научни изследвания, развитие на човешките ресурси и стимулиране на сътрудничеството между академичните среди и бизнеса.

Механизмът Policy Support Facility бе стартиран от Европейската комисия в рамките на Хоризонт 2020 през март 2015 година с цел подкрепа на държавите членки на ЕС да реформират политиките си в областта на научните изследвания и иновациите, за да се даде тласък за възстановяване на растежа и създаването на работни места. В условията на сериозна конкуренция България спечели съревнованието и бе избрана като първата държава-членка, за която ще се приложи този механизъм.

В продължение на 6 месеца група от старши експерти, учени и длъжностни лица от правителства на 10 европейски страни – Холандия, Германия, Испания, Португалия, Австрия, Полша, Словения, Ирландия, Норвегия, Великобритания, извършиха партньорска проверка в страната ни, за да подготвят препоръки в посока на публичното финансиране на научните изследвания и иновациите посредством подобрени стратегии, програми и институции, както и реформи за осигуряване на благоприятна за инвестиции среда. Резултатите от партньорската проверка ще бъдат включени в реформите от Министерството на образованието и науката и правителството, за подобряване профила на България в областта на науката и иновациите и тяхното управление, като го направят по-ефективен и ориентиран в полза на обществото.

В резултат на проведените в столицата дискусии експертният екип от МУ-Варна излиза с препоръки и предложения в три основни групи. В сферата на образованието и обучението предложението на варненския Медицински университет е да бъде разработена Национална програма за научни изследвания, която да бъде одобрена от Министерството на образованието и която да се въведе в учебните програми на всички университети в България, като за тази цел бъде формирана работна група от МОН със задача разработване на основните модули.

По отношение на законовата рамка предложението на МУ-Варна е да се направят поправки в Закона за обществените поръчки и Закона за висшето образование, както и да се разработят съвместни магистърски и докторантски програми за счетоводство/финанси. Предложението включва и преразглеждане на Закона за продължаващото образование, както и на идеята университетските преподаватели да получават повече законови възможности за научни изследвания в рамките на договора си за работа в университета, в който работят. Да се регламентира законово позицията „post-doc"  в българските университети и другите научноизследователски институции.

Експертният екип от МУ-Варна е на мнение, че трябва да се разработи Политика за задържане на талантливите хора на България. Смята също така, че са необходими инвестиции в областта на инфраструктурата – за оборудването на научни лаборатории и съоръжения, за различни IT платформи и „нетуъркинг" и обмяна на опит между научноизследователските екипи, по-добра видимост на научните резултати и научни публикации на българските учени и изследователи, по-пряка връзка с бизнеса и потребностите от изследователски и иновационни продукти.

 

Информация на линк: http://www.mon.bg/?go=news&p=detail&newsId=1234