Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

Новини и Събития

МУ-Варна учства в дискусия на тема „България като дестинация за медицински, здравен и спа туризъм“

Темата за човешките ресурси и подготовката им в областта на медицинския и здравен туризъм бе включена в  пленарните доклади и в дискусията на Първата институционална конференция на тази тема. Конференцията бе организирана от Министерството на туризма в България,  в партньорство с Български лекарски съюз и се проведе в София.

Тази инициатива е в синхрон други конференции и конгреси в областта на спа и уелнес туризма в България, които организират Българският съюз по балнеология и спа туризъм, Асоциацията по физикална медицина и рехабилитация, Програмата „България ви очаква" и др. но сега за първи път на институционално ниво - в лицето на Министерството на туризма се поставят на обсъждане  базисни въпроси  относно потенциала и ресурсната готовност на България да развива медицински и здравен туризъм.

Участниците в конференцията и международните експерти изразиха единодушно мнение, че България е страна с много висок потенциал за развитието на медицински и здравен туризъм и може да бъде достоен партньор на западноевропейските държави в тази област. Уникалните природни ресурси, добрите лечебни бази за балнеология, рехабилитация и спа туризъм, оборудвани за нуждите на пациентите, високо квалифицираните специалисти и конкурентните цени са силни пазарни предимства, които биха извели България на водещите първи места  в предпочитанията на туристи и пациенти от различни страни.

Една от основните цели на  форума бе да се представят опита и вижданията на различни представители - на държавата, на лекарския съюз, на университетите,  на бизнеса, на неправителствени организации, на потребителите, за развитие на комплексен български туристически продукт в областта на здравеопазването.

Дискусията бе фокусирана в три основни направления – „Фактори за развитие на медицински и здравен туризъм. Възможности за лечение на чужденци в България", „Перспективи за създаване на комплексен туристически продукт в областта на медицински и здравен туризъм, включително подготовка на човешките ресурси" и „Иновации и добри практики в медицинския и здравен туризъм".  Бяха споделени ценни международни практики от гост-лекторите от Австрия, Сърбия и Израел.

Медицински университет – Варна бе представен от доц. Емануела Мутафова – Декан на факултета по обществено здравеопазване и Проф. Тодорка Костадинова – Зам. Ректор по международно сътрудничество, качество  акредитация. Те представиха в екип с  колеги от Св. Св. Константин и Елена полезни практики за партньорство между университетите и бизнеса в областта на обучението и поддържане на квалификацията на човешките ресурси в здравния и медицински туризъм.

Темата на перезентацията бе:  "Отговорността на университетите и бизнеса за обучение и поддържане на квалификацията на човешките ресурси за медицински и здравен туризъм"

Тази тема е логично продължение на  дискусията  от четвъртия конгрес на Българския съюз по балнеология и спа туризъм в Кюстендил (26-27.09. 2017г.), където екипът на Медицински университет-Варна и Св.Св.Константин и Елена Холдинг представи темата за обучението на човешките ресурси и развитие на иновативни спа продукти. Основната тема на конгреса в Кюстендил бе „Иновации и развитие на българските СПА дестинации. Проблеми пред общините и бизнеса", а иновациите и при създаването им, и при прилагането им, са свързани на първо място с човешките ресурси и качеството на тяхната работа.

Тези инициативи, конгреси и конференции са доказателство за актуалността на темата за здравен, медицински и СПА туризъм и са добра основа за сътрудничество между държавните институтции, бизнеса, университетите, местната власт и неправителствените организации за постигане на общата цел - утвърждаване на България на международния пазар като дестинация за здраве и по-добро качество на живот. По пътя към целта имаме и много добри международни партньори в лицето на Европейската СПА асоциация (ESPA), уважавани европейски и световни експерти. Те са готови да ни сътрудничат и при брандинга на Европа като туристическа дестинация за периода 2018 -2022г., където едни от най-търсените области са културно – исторически туризъм в комбинация със СПА, медикъл СПА  и здравни услуги.

На финала на конференцията в София бяха направени предложения за обучителни модули  (ежемесечно, предсезонно и на работното място); задължително обучение на екипите в туризма по оказване на първа помощ,  подобряване на комуникацията между заинтересованите страни и изработване на комуникационна стратегия за представяне на България в международните туристически и здравни пазари.