Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

Новини и Събития

С дискусия за ролята на музеите по история на медицината МУ- Варна отбеляза Деня на музейното дело

​„Ролята на музеите по история на медицината в здравното и медицинско образование" бе темата на проведената днес в МУ-Варна научна дискусия с международно участие. Събитието бе част от програмата, посветена на 15-та годишнина от създаването на Факултета по обществено здравеопазване.

Дискусията откри проф. д-р Албена Керековска – заместник-ректор по учебната дейност. От името на академичното ръководство на МУ-Варна, тя приветства гостите и благодари на всички съмишленици, които оказаха съдействие и подкрепиха инициативата експозицията на Музея по история на медицината във Варна да бъде предоставена на университета. „Безспорно това ще ни даде възможност да разчитаме на приемственост в развитието на медицинското образование, съчетавайки история и традиции със съвременни био-медицински технологии и наука, ще ни даде възможност да възпитаваме в онези ценности, които са непреходни и да използваме това голямо историческо наследство и богатство, което имаме, да го ценим и популяризираме сред нашите възпитаници и обществеността." – заяви проф. Керековска.

 „Този, който не познава и не уважава историята си, няма право на бъдеще." – с тези думи доц. Емануела Мутафова – декан на Факултета по обществено здравеопазване, даде начало на научната дискусия. Въвеждаща лекция по тема „Ролята на музеите по история на медицината в професионалното възпитание на студентите в медицинските университети" изнесе доц. д-р Невяна Фесчиева, д.м., председател на Българското дружество по история на медицината в съавторство със Стефания Бекярова, изследовател към Катедрата по Социална медицина и организация на здравеопазването.

Специални гости на събитието бяха д-р Аста Линугариене и д-р Вилма Гудиене от Факултета по здравни науки, към Медицинския университет в Каунас, Литва, които споделиха опита си по темите „Музейни експонати и архивни документи в обучението по история на фармацията" и  „Музей по история на литовската медицина и фармация – база за обучение по история на медицината и общественото здравеопазване".

Лекции върху историческите находки на територията на Варна изнесоха: доц. Георги Маринов - Ректор на МУ Варна (1987-1990г.), доц. Д-р Марио Милков и д-р Людмил Матев от Факултета по дентална медицина, екип от Регионален археологически музей – Варна, ръководен от г-н Славчев, г-жа Ивелина Димитрова – уредник на Музея по история на медицината, Варна. На дискусията присъстваха представители на Община Варна,  Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), Етнографския музей Варна, съоснователи на Музея по история на медицината Варна и съмишленици.


Дискусията продължи и по време на посещението в Музея по история на медицината, където на специална церемония Ректорът на МУ-Варна проф. д-р Красимир Иванов и Изпълнителният директор на УМБАЛ „Света Марина" проф. д-р Валентин Игнатов връчиха удостоверения на дарителите, допринесли за развитието на музейната експозиция и сертификати на участниците в научната среща.