Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

Новини и Събития

Сономамографията е съвременният щадящ метод за ранна диагностика на рак на гърдата

От края на 2017г. в УМБАЛ „Св. Марина" работи модерният и единствен в страната диагностичен апарат за изследване за рак на гърдата сономамотомограф. Тази система е изключително подходяща за ранно откриване на рак на млечната жлеза, тъй като скенирането е напълно автоматично и обхваща не само гърдата, но и околните тъкани. Тази технология дава възможност да се елиминира напълно субективния фактор, съществуващ при класическата ехография на гърдата, обяснява проф. д-р Боян Балев, началник на клиниката по образна диагностика в университетската болница „Св. Марина" във Варна. Прецизна компютърна програма следи за заснемането на всеки милиметър от обекта, след което следва обработка на образите и предоставянето им за анализ от специалиста. Изображенията се съхраняват в болничната система най-малко десет години и е осигурен достъп на специалистите до тях по всяко време.

Важно предимство на системата е остъствието на йонизираща радиация. Това прави метода напълно безвреден и по тази причини се препоръчва за диагностика, особено при жени в репродуктивна възраст.

Най-голямото предимство на сономамотомографията е, че може да се ползва с висока диагностична стойност при млади жени, при които класическата рентгенова снимка (мамография) е неприложима. До около 40 годишна възраст малките патологични обекти, какъвто е и началният стадий на рак на млечната жлеза, не могат да се изобразят на мамографията поради препокриване от естествената плътност на гърдата, обяснява проф. Балев. Тази физиологична особеност обаче не е пречка за ултразвуковата енергия, ползвана при сономамотомографията. Системата регистрира всяка промяна в нормалната структура на гърдата и я „предоставя" на лекаря за оценка.

 

Ракът на млечната жлеза е най-честата форма на рак сред жените и вторият по честота рак изобщо. Ранното откриване и лечение е изключително важно за увеличаване на шансовете за лечение. Десет годишната преживяемостта при жени, открити в нулев или първи стадий е 98%, докато в по-напредналите стадии рязко спада, напр. 65% в трети стадий. Поради това е особено важно медицинските специалисти и населението да бъдат осведомени за възможностите на съвременната медицинска практика в тази деликатна област.

Проф. Балев препоръчва изследването на всички жени, които са наследствено обременени, включително и на кърмачки, тъй като методът е бърз, безопасен и ефективен. Пациентките имат осигурена възможност при необходимост и за консултация с гръден хирург за назначаване на консервативно или оперативно лечение.

Телефонът за записване на пациенти за изследването в кабинет „Сономамотомограф" в УМБАЛ "Св. Марина" във Варна е 052/ 978 816.