Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

История на катедрата

Катедрата по Пропедевтика на хирургическите болести е основана през 1961г. на базата на хирургическото отделение на ОРКБ- Варна. Основател и първи ръководител е доц. д-р Петър Алтънков. През 1962 г. постъпват първите асистенти: д-р Тодор Михайлов Тодоров, д-р Петър Георгиев Червенков (от 1986г. - професор и пионер с голям принос за развитието на панкреасната хирургия у нас), д-р Нено Станев Кулов (ръководител на клиниката по урология от 1979), д-р Нейчо Миланов, д-р Любен Господинов. През следващите години за асистенти са избрани д-р Драган Трифонов и д-р Яко Кузманов. От 1969г. Катедрата се ръководи от проф. д-р Тотю Андреев. През 1968 г. постъпва д-р Темелко Темелков като хоноруван асистент. От избирането му за редовен асистент през 1973 г. последователно той заема ръководни постове, като ръководител сектор по проктология (1976), зав. Клиника по колопроктология. Хабилитиран последователно като доцент през 1981 и като проф. д-р Темелков, дмн през 1987, заема поста ръководител Катедра по обща и оперативна хирургия (1988).  Под негово ръководство е защитена дисертациията на д-р Красимир Иванов. Съавтор е на монографии и учебници от областта на стомашно-чревната, колопроктологичната, гнойносептичната, лапароскопската и онкологична хирургия. През 1994г., тя е преименувана в Катедра по обща и оперативна хирургия. През 1999 избран за Ректор на Медицински Университет. От 2001г. Катедрата се пребазира в болница „Света Марина", където се разкриват три изцяло нови хирургични клиники и Оперативен блок. През 2001г. се хабилитира доц. д-р Красимир Иванов, дм, като през 2004г. бива избран за Ръководител Катедра. Тя получава съвременен вид на учебно-научен сектор за преподаване и обучение на студенти, стажант-лекари и бакалаври по здравен мениджмънт, медицински сестри и акушерки. Става база за обучение, специализация и усъвършенстване на млади лекари, като преподавателите й участват в държавните изпитни комисии за придобиване на специалност по хирургия. Въвежда преподаване чрез мултимедийни презентации и научни филми. Следва защитата на дисертации на д-р Валентин Игнатов и на д-р Никола Колев, последвани от техните хабилитации като професор и доцент. Въведена е модерна Интранет и Интернет системи за комуникации, информационно обслужване на научния и учебен процес. Снабдяването с модерна апаратура, особено в операционните зали в този период дава възможност за разширяване на обема, подобряване качеството на оперативната работа, а от там и възможности за разширяване на научните разработки. Сътрудниците на Катедрата получават своята популярност, чрез участия в национални и международни прояви в страната и чужбина. Проф. В. Игнатов, дм развива уникална за България научна и хирургична специалност на мини-инвазивна и ендоскопска хирургия. Тази дейност се съсредоточава в Отделението по Еднодневна хирургия, което се създава в рамките на Първа клиника по хирургия, на която той бива избран за Началник Клиника.

От периода на създаването си до сега, членовете на Катедрата са участвали в написването на 7 учебника по хирургия, 8 монографии и са защитени 5 дисертации за доктор на медицинските науки и 11 за доктор по медицина. Хабилитирани са 5 професора и 7 доцента. Преподавателите от Катедрата са национални и регионални консултанти по своите специалности. От Хабилитираните членове на Катедрата са избрани двама ректори на МУ-Варна

Съвременният облик на Катедрата се променя с обособяването и като Катедра по обща и оперативна хирургия. За неин Ръководител е избран доц. д-р Никола Колев, дмн, най-младият хабилитиран преподавател в Историята на хирургията в България. Използват се най-модерни средства и методи за преподаване на хирургия като работа в интерактивна среда с компютърни симулатори на различни операционни методи, директна симултантна връзка с операционни зали. Като хабилитирани преподаватели в Катедрата работят проф. Красимир Иванов, дмн, избран през 2012 за Ректор на Медицински Университет – Варна, и проф. Валентин Игнатов, дм, Началник на Първа Клиника по Хирургия, където е ситуирана и Университетската клинична база за обучение. Академичния състав е представен от асистентите: д-р Щерю Щерев, д-р Делян Петров, д-р Антон Тонев, дм, д-р Георги Иванов, дм, д-р Пламен Кокенски, дм и д-р Пламена Дренакова.