Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

История и факти

​Катедрата по рентгенология и радиология е основана през 1962 г. на база рентгеновото отделение на Окръжна болница - Варна, а от 1987 г. в МБАЛ "Св. Марина".

Ръководители на Катедрата по рентгенология и радиология са проф. д-р Дянко Попмихайлов (1962-1976), доц. д-р Алекси Майсторски (1976-1992 г), проф. д-р Лука Пранчев (1992-1999 г), доц. д-р Стефан Ковачев, (1999-2004 г), доц. д-р Боян Балев, (от 2004 г).  

Проф. д-р А. Клисарова е  зам. Ректор по научната и международна дейност към МУ Варна за периода от 2000г. до 2004г. От 2004 година до 2012 проф. Клисарова е Ректор на Медицински университет Варна. Проф. Клисарова е координатор по проекта за създаване на Българо-Швейцарско училище за ренгенови лаборанти към Медицинския колеж Варна. Проф. Лука Пранчев е зам. Ректор на МУ Варна в периода 1996-1999 г.

В катедрата се преподават на български и английски език дисциплините образна диагностика, нуклеарна медицина и лъчелечение за студенти по медицина и дентална медицина; основи на образната диагностика, образна анатомия, рентгенографски методи, нуклеарна медицина, радиобиология за студенти специалност рентгенов лаборант, Образна диагностика за специалност медицинска сестра, акушерка и рехабилитатор.

За кратък период от време Катедрата по рентгенология и радиология се превръща във висококвалифицирано научно-преподавателско, диагностично и лечебно звено, което оказва помощ и обучава специалисти от Североизточна България.

Клиничната база на Катедрата по Образна диагностика разполага с най-съвременна и високотехнологична апаратура - два дигитални апарата за рентгенографии, 1 апарат за рентгеноскопия, 2 апарата за ултразвукова диагностика, с възможност за триплексехографско изследване, 2 апарата за компютъртомографска диагностика (Siemens Spirit и Siemens Definition), апарат за магнитноризонансна томография (GE 1.5T), апарат за измерване на костна плътност (DEXA) и два ангиографа (Ziehm-Vision RFD). 

 От есента на 2008 г. заработи система за дигитализация – PACS. Тя е една от първите в страната и представлява уникална система за архивиране и пренос на изображения от всички модалности. Тази система интензифицира и оптимизира непосредствената практическа работата на рентгенолога, достъпът на клиницистите до изображенията, архивирането на информацията и процеса на обучение.

Обучават се, както български, така и чуждестранни специализанти по образна диагностика, лъчелечение и нуклеарна медицина, като техния брой през годините е над 200.

Започва сътрудничество с колеги от Кантоналната болница в гр. Аарау в Швейцария. През 2000г. секцията по радиоизитопна диагностика е домакин на Европейския курс по нуклеарна медицина, организиран от международната  атомна агенция.  През 2005г. отделението по нуклеарна медицина е домакин на Европейското училище по нуклеарна медицина (ESNM).

Катедрата по Рентгенология и радология организира четири от конгресите на БАР – ІІІ Конгрес, VІІІ Конгрес през 1995 год. с председател проф. д-р Л. Пранчев, ХІ Конгрес през 2003 год. с председател доц. д-р Б. Балев, XIV Конгрес с председател проф. Клисарова.