Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

​​​​

УНС по урология

УНС по урология се представлява от две университетски клиники, базирани съответно във всяка една от двете лечебни бази на МУ - МБАЛ „Св. Анна" и МБАЛ „Св. Марина".

Урологична клиника - МБАЛ „Св. Анна"

Клиниката е създадена през 1967 г. към Катедрата по болнична хирургия.  Неин пръв ръководител е именитият български хирург проф. д-р Т. Андреев. При основаването й в нея работят д-р Кулов, д-р Рачев и д-р Червенков. В клиниката се оказва урологична помощ за пациентите от гр. Варна, Варненския регион и от останалите шест окръга на СИ България.

От 1979г. до 1984г. клиниката се оглавява от доц. д-р Н. Кулов. В този период в нея работят гл. асистент д-р В. Айладънов, ст. асистент д-р Л. Петкова, зав. отделение д-р Караиванов и ординаторите д-р Г. Червенков, д-р Хр. Денчев, д-р А. Димитров и д-р Ал. Хинев.

След м. февруари 1985г. ръководител на клиниката е доц. д-р Д. Гочев, а завеждащ отделение - д-р Г. Тенекеджиев. Лекарският състав се увеличава, а легловият фонд нараства на 45 легла. Постъпват ординаторите д-р И. Лазаров, д-р В. Стамболийски, д-р С. Паунов, д-р И. Абушев, а д-р Ал. Хинев е избран за асистент. Под ръководството на доц. Гочев, Клиниката по урология преминава в качествено нов етап от своята лечебна, научна и преподавателска дейност. През този период се въвеждат множество нови методики за отворена и транс-уретрална хирургия, които извеждат клиниката на едно от водещите места сред урологичните клиники в България. След пенсионирането на доц. Гочев, през 1991-1993 г. клиниката се ръководи от временно изпълняващите длъжността зав. клиника главни асистенти д-р Айладънов и д-р Петкова.

След закриването на Филиала на ВМИ - Варна в гр. Добрич, от 1993-1995 г. ръководител на клиниката е доц. Хр. Денчев. По време на неговия мандат продължава тенденцията за голям обем работа на високо професионално ниво. Приоритетно се развива пластично-реконструктивната хирургия на вродените малформативни уропатии.

През 1996 г. за доцент и ръководител на клиниката е избрана д-р Л. Петкова. Постъпват асистентите д-р Т. Ганев и д-р П. Чанков. Д-р Ал. Хинев е избран за доцент през 2000 г., а д-р Т. Ганев – през 2013г.

В момента Клиниката по урология към МБАЛ „Св. Анна" разполага с 24 легла и 3 операционни зали, едната от които за трансуретрална хирургия. Освен Доц. Л. Петкова и Доц. Т. Ганев, към клиниката работят и ординаторите: д-р В. Стамболийски, д-р Н. Евтимов, д-р И. Милков, д-р Б. Лазаров,  д-р Т. Стателов, д-р В. Савченко, д-р К. Петров и д-р В. Дулгеров. Общо 7 от лекарите са със специалност по урология, а трима са специализанти.

Урологична клиника - МБАЛ „Св. Марина"

Началото на клиниката е положено на 1 юли 2004г., когато към Втора клиника по коремна хирургия се създава Сектор по урология, който много скоро след това се преобразува в Отделение по урология. В него първоначално работят по трудови договори само двама лекари и две медицински сестри. За нуждите на урологичния сектор е закупен специален операционен инструментариум, а графикът на оперативно отделение е променен така, че да обслужва вече и новото лечебно звено. Първите отворени урологични операции започват да се извършват непосредствено след откриване на новата структура - от 2 юли 2004г. Скоро след това, със закупуването на модерна ендоскопска апаратура в МБАЛ „Св. Марина" ЕАД – гр. Варна започват да се извършват в пълен обем и трансуретрални урологични операции. Болницата сключва договор с НЗОК по всички урологични клинични пътеки. Операциите покриват целия спектър от урологични заболявания – от вродените аномалии до злокачествените новообразувания. Приоритет за звеното се явяват операции като нервсъхраняващите радикална простатектомия и тотална цистопростат/хистер/ектомия, тазовите екзентерации при локално авансирали тумори в малкия таз, разширената ретроперитонеална лимфна дисекция, орган-съхраняващите операции при тумори на бъбрека, мини-инвазивните и лапароскопските операции и др. В отделението се извършват всички видове реконструктивни операции за деривация на урината. Освен от общата урология и онкоурологията, в сектора се прилагат и операции от областта на детската урология, андрологията, ендоурологията, урогинекологията и др.

В отговор на нарастващите нужди и засиления интерес от страна на пациентите от всички региони на страната, административното ръководство на МБАЛ „Св. Марина" извършва основен ремонт на помещенията на XII етаж на болничната сграда с оглед пребазирането на Ендокринологична клиника изцяло в източното крило на блока. Това дава възможност освободените помещения от западното крило да бъдат заети от новата Трета хирургична клиника, която разполага с две отделения – по урология и съдова хирургия. За началник на новата структура е назначен Доц. Александър Хинев. Клиниката е официално открита от Министъра на здравеопазването през м.март 2007г.

От м. януари 2010г. Клиниката по урология се оформя вече като напълно самостоятелна структура на МБАЛ „Св. Марина", макар че все още продължава да дели един полуетаж с Клиниката по съдова хирургия, с която тясно си сътрудничи.

Към настоящия момент клиниката разполага с 16 болнични легла и 2 операционни зали /една голяма операционна зала и едно помещение за отворени и ендоскопски операции под местна анестезия/. Понастоящем в нея работят 10 лекари: Доц. Ал. Хинев /нач-к клиника/, Д-р В. Иванов /зав. отделение/, Д-р П. Чанков /асистент/, Д-р Д. Анакиевски, Д-р Р. Райков, Д-р Ал. Сандулов, Д-р Р. Маринов, Д-р П. Косев, Д-р Мазен и Д-р М. Расимова. Седем от тях са със специалност по урология, а останалите трима са специализанти.

  • Учебна дейност
    В двете Урологични клиники се обучават български и англоезични студенти по медицина от пети курс и медицински сестри от Медицинския колеж на МУ-Варна. Във всяка една от двете клиники се провежда също и обучение на стажант-лекари, на специализанти по урология, на общопрактикуващи лекари и на други специалисти, в програмата на които е включен учебен модул по урология.

    От 1999 г. „Урология" е самостоятелна учебна дисциплина със семестриален изпит през зимния семестър. Заедно с "Ортопедия" тя е част от държавния изпит по "Хирургия". В Урологична клиника се провежда и програма по СИД със самостоятелен държавен изпит.

    Учебният процес (както теоретичен, така и практичен) се води на високо професионално ниво, с включване на най-новите постижения на урологичната наука. Двете клиники са признати като бази за обучение на наши и чуждестранни лекари. В тях се провеждат курсове за следдипломна квалификация на специалисти-уролози по трансуретрална хирургия на простатната жлеза, лапароскопска урология и онкоурология. Двете Урологични клиники оказват лечебна и методична помощ на останалите урологични звена на територията на Североизточна България. 
     
  • Научно-изследователска дейност

Изследователската и научна дейност в двете университетски клиники са на съвременно равнище. Приоритетно се разработват и въвеждат иновативни методи за диагноза, лечение и прогноза на урологичните заболявания. Всички сътрудници разработват разнообразни научни теми и участват самостоятелно или колективно във всички наши и в много чужди урологични форуми. Сътрудниците на двете клиники имат издадени общо 5 монографии (една от които е отпечатана в чужбина), няколко учебника и учебни помагала и почти 200 публикации в наши и чужди научни списания. През последните 5 години трима от тях /Д-р Т. Ганев, Д-р А. Манандар и Д-р Н. Евтимов/ са придобили образователната и научна степен "доктор по медицина", а Д-р Д. Анакиевски е разкрил процедура за докторат на тема: „Предоперативни и постоперативни прогностични модели за оценка на риска при рак на простатната жлеза". 

Клиниката по урология към МБАЛ „Св. Анна" е учредител и организатор на Варненските урологични дни, които през 2013 г. се проведоха за 25-ти пореден път. Началото на този научен форум бе положено от доц. Д. Гочев през 1986 г., като добрите традиции продължават и до днес. Форумът се провежда ежегодно, с международно участие и приоритет върху проблемите на онкоурологията.

Сътрудници на Урологична клиника към МБАЛ „Св. Марина" са носители на редица национални и международни награди и отличия: Втора награда на XIV-я Българо-Баварски урологичен симпозиум, гр. Аугсбург, Германия /1996г./; "Медик на годината '2000" – Национална годишна награда на в-к "Forum Medicus" /2000г./; Награда за най-добра презентация в научната сесия по Нефрология и Урология и Трета награда „Zondek" на ХІХ-та Европейска Студентска конференция, гр. Берлин, Германия /2008г./; Трета награда „Richard Wolf" за най-добър постер, 4-ти EAU конгрес за страните от Югоизточна Европа, гр. Тирана, Албания /2008г./; Втора награда „Karl Storz" за най-добър постер, 5-ти EAU конгрес за страните от Югоизточна Европа, гр. Белград, Сърбия /2009г./; Награда „Варна" – Годишна награда на община Варна за заслуги в провеждането на бъбречни трансплантации /2010г./; Номинация за "Лекар на годината '2011" и почетен знак на Българския Лекарски Съюз /2011г./; Награда за най-добър постер, 5-ти Уро-онкологичен Зимен Конгрес, гр. Скопие, Македония /2013г./ и др.

  • Лечебно-диагностична дейност
    Диагностичната и лечебна дейност съответстват на високото равнище на двете университетски урологични клиники. В тях се прилагат съвременни диагностични методи, като: множествени простатни тру-кут биопсии под ехографски контрол; радиоизотопни методи за детекция на сентинелни лимфни възли; лапароскопски и ендоурологични диагностични методи. Във всяка една от клиниките годишно се извършват средно около 1800 операции, повечето от половината от които са ендоскопски. И двете Урологични клиники са многопрофилни. Лечебната им дейност включва цялата урологична патология, във всички възрастови групи. Прилагат се както отворени, така и ендоскопски /в т.ч. и лапароскопски/ операции. Приоритет и за двете клиники са големите урологични интервенции по повод на малигнените заболявания на урогениталната система: нерв-съхраняваща радикална простатектомия; тотална цистектомия с ортотопичен мехур и всички видове деривации на урината; радикални и орган-съхраняващи операции при тумори на бъбрека; разширени лимфни дисекции и пр. И двете клиники прилагат и развиват лапароскопска хирургия и ендоурология: трансуретрална хирургия, уретерореноскопии, перкутанна литолапаксия и др. От 2009г. насам Урологичната клиника към МБАЛ „Св. Марина" успешно прилага и развива своята трансплантационна програма, като до този момент в нея са извършени общо 12 бъбречни трансплантиции от живи донори. 
  • Академичен състав
    Проф. д-р Александър Иванов Хинев, дм. - Ръководител УНС
    Доц. д-р Лидия Дунова Петкова, дм - урологична клиника МБАЛ „Св. Анна"
    Доц. д-р Тошо Йорданов Ганев, дм - урологична клиника МБАЛ „Св. Анна"
    Д-р Петър Кирилов Чанков – асистент; урологична клиника МБАЛ „Св. Марина"