Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

​​

Учебна дейност

Обучение по педиатрия

Преподаването по педиатрия за студенти по медицина се провежда през зимен и летен семестър на пети курс в общо 210 часа – 90 часа лекции и 120 часа практически упражнения. Курсът на обучение завършва със семестриален изпит. От учебната 2008/ 2009 г. дисциплината се преподава по същата учебна програма и на английски език за чуждестранни студенти.

Хабилитирани преподаватели от катедрата провеждат обучение по педиатрия на студенти от Факултет по дентална медицина, Факултет по обществено здравеопазване и Медицински колеж. Обучението се извършва по специалностите: „Дентална медицина", „Медицинска сестра", „Акушерка", „Рехабилитатор", „Медицински лаборант", „Рентгенов лаборант", „Социални дейности", „Инспектор по обществено здраве", „Здравен асистент" и „Болногледач". През учебната 2013/ 2014 г. предстои стартиране на дистанционно обучение по педиатрия и медицинска генетика за студенти по медицина. За практическите упражнения е предоставена зала с модерно техническо оборудване, позволяваща интерактивно обучение и конферентна връзка. 

Преддипломният стаж по педиатрия се провежда в специализираните клинични структури на катедрата. Неговата продължителност е 51 календарни дни и завършва с полагане на държавен изпит. Учебната и лечебна дейност на стажантите се ръководи от хабилитирано лице, определено от ръководителя на катедрата. Основните форми на обучение са главни и седящи визитации в профилираните клиники, ежеседмични семинарни занятия, представяне на клинични случаи, тематични обзори и др. От 2007 г. в катедрата се обучават студенти по програма Еразъм.

Допълнителна форма на обучение е провеждането на лекционен курс по свободно избираемата дисциплина „Терапия в детската възраст", който традиционно се провежда през летния семестър на пети курс.

Обучение по медицинска генетика

Преподаването на медицинска генетика за студенти по медицина се провежда през зимния семестър на четвърти курс с общ хорариум от 45 часа – 15 часа лекции и 30 часа практически упражнения. Обучението завършва с изпит.

От 2004 г. дисциплината се преподава на чуждестранните студенти на английски език. Медицинска генетика се изучава и в специалностите „Фармация", „Медицински лаборант", „Акушерка" и „Медицинска сестра", както и на специализанти по педиатрия, кардиология, хематология, обща медицина и др. От 2005 г. за студенти по медицина се преподава свободно избираемата дисциплина „Клинична генетика", която включва 20 учебни часа.

Следдипломно обучение

В Катедрата по педиатрия и медицинска генетика се провежда следдипломно обучение по „Педиатрия" за специализиращи лекари. То включва обучение по държавна поръчка, платена специализация по държавна поръчка, индивидуално обучение и тематични курсове.

Понастоящем катедрата е база за обучение на специализиращи лекари по всички тесни педиатрични специалности – детска ендокринология и болести на обмяната, детска клинична хематология и онкология, детска пневмология и фтизиатрия, детска кардиология, детска ревматология, детска гастроентерология и детска неврология. Катедрата е база и за провеждане на модул „Педиатрия и медицинска генетика" за лекари, специализиращи „Обща медицина".

Като база за обучение, катедрата дава възможност и за осъвременяване на знанията по основните детски заболявания и проблеми на медицинската генетика със своите десет специализирани курса годишно. Курсовете са с продължителност от три дни до три месеца и включват лекции и тематични занятия за придобиване на практически умения по обявени теми. Традиционно в катедрата като неизменна форма за следдиполомно обучение остават ежеседмичните колегиуми, главните и седящите визитации по клиники и отделения.

Учебни помагала

Основни учебници:

  • Nelson text book of pediatrics, 2011
  • Медицинска генетика в постгеномната ера. Под редакцията на проф. Драга Тончева. Учебник за студенти – медици. Симелпрес, София, 2010.
  • Медицинска генетика в клиничната практика. Под редакцията на доц. Драга Тончева. Ръководство по медицинска генетика. Сiela, 1999.

Препоръчителни учебници:

  • Педиатрия. Под редакцията на проф. Драган Бобев и доц. Евгени Генев, София, 1998.
  • Основи на педиатрията. Проф. Н. Мумджиев, Пловдив, 1998.
  • Терапия на детските болести. Проф. Н. Мумджиев, Пловдив, 1998.
  • Oski Principles and practice of pediatrics, 1990.
  • Lynn  B. Jorde, John  C. Carey, Michael J. Bamshad, Raymond L White. Medical Genetics, 3rd ed., Mosby, 2003.
  • Nussbaum R., R. McInnes, H.Willard. Thompson and Thompson Genetics  in Medicine, Saunders Elsevier, Philadelphia, 2007.
  • Michael Connor and Malcolm Ferguson-Smith. Essential Medical Genetics, 5th ed., Blackwell Science Ltd. 1997.