Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

​​​​​

Проф. д-р Снежа Златева Златева д.м.


Катедра: Фармакология, токсикология и фармакотерапия
УС:
Е-поща: snezha.zlateva@mu-varna.bg
Телефон: 052/677-050

 

Биография

Родена на 26.02.1958 г. гр. Малко Търново. Завършва медицина във ВМИ - Варна (1982г). От 1989 г. има придобита специалност по вътрешни болести, през 1996 г. по клинична токсикология, а през 2014 г. по здравен мениджмънт. Работи като участъков лекар в гр. Айтос (1982 -1984 г.), като цехов лекар и токсиколог на Содови заводи гр. Девня (1984 – 1986 г.), като ординатор във Вътрешно отделение на Окръжна болница, гр. Варна (1986 – 1991 г.), като асистент в Клиника по токсикология на ВМА МБАЛ Варна от 1991 до 2012 г. Придобива образователна и научна степен „доктор“ по научната специалност  „токсикология“  през 2005 г. През 2010 г. е доцент, а от 2018 е професор по научната специалност „токсикология". Ръководител е на Клиника за интензивно лечение на остри отравяния и токсикоалергии към ВМА МБАЛ-Варна от 2007 година до сега. От 2016 г. работи в МУ Варна,  Факултета по фармация, Катедра „Фармакология, токсикология и фармакотерапия“, отначало като доцент към Катедрата, а от 2018 г. като професор.

Публикации

До сега има 273 научни разработки, 36 от тях свързани с дисертацията. Реалните публикации са 95, а 194 са участията в национални и международни научни форуми. Дисертационният труд „Проучване върху кожните промени при екзотоксични коми“ обстойно описва клиничната и хистопатологична характеристика кожните лезии при отравяния, посочват  се рисковите фактори за тяхното възникване, изяснява се патогенетичната връзка на кожните лезии с острия токсикологичен процес и със способността на кожните тъкани (предимно епидермис, потни жлези и космени фоликули) да метаболизират токсините, което води до наблюдаваните увреждания по епидермис, дерма и подлежаща мускулатура. В кли​ничен аспект, проучването допринася за асоцииране на кожно-дистрофичния синдром, не само с барбитурови интоксикации (известно до сега), а и с редица други психотропни медикаменти, пестициди, наркотични вещества, алкохол, СО и други церебротоксични нокси. Останалите научни публикации са свързани с остри медикаментозни отравяния, различни битови отрови, отравяния с растения и животни.  Води лекционен курс по морска токсикология в МУ-Варна. Редица публикации и съобщения се отнасят до епидемиологични и клинични изследвания свързани с наркотичните вещества, някои методи на лечение като хипербарна оксигенация в токсикологичната практика и оценка на различни извънбъбречни методи на детоксикация.
Автор е на монографията „Морска токсикология, отравяния с храна от морето и инциденти с морски животни“, 2018, Издателство „Стено“, Варна. В нея са разгледани хранителни отравяния с мекотели (молюски), които причиняват паралитичен, диариен, амнезичен, неврологичен синдром и азаспирацидно отравяне. Описани са отравянията от риба (цигуатера, тетродотоксин и хистаминово рибно отравяне). Разгледани са инциденти с морски животни (анемонии, гъби, морска звезда, морски змии, корали, морска краставичка, медузи (кубовидна, португалска фрегата, медузите в Черно море), октоподи, раковини, риби с отровни шипове (каменна, лъв, морски дракон, скорпид, морско биволче), морски таралеж.
Участва в Проект на МУ-Варна - „Определяне на морски биотоксини в миди и планктон от Черно море“, финансиран от Фонд Наука към МУ-Варна (2016-2019).
Съавтор е в три учебника в раздел „токсикология“:  „Вътрешни болести за специалисти по здравни грижи“ , редактори М. Стамболийска, Д. Паскалев и Д. Димитрова,  Издателство МУ Варна, 2018; раздел „Отравяния в морската практика. Отравяния при докосване, убождане и ухапване от морски животни в Световния океан и Черно море“, в учебник „Морска медицина“ под редакцията на Д. Ставрев, Издателство МУ Варна, 2018 ; раздел „Токсикология“ в „Ръководство по морска медицина“ под редакцията на Бозов Хр. Изд. ВМА София, 2018

Списък на реално отпечатани публикации (1993-2016г.)​

Член на

Член е на Български Лекарски Съюз, председател на дружеството на лекарите във  ВМА МБАЛ Варна  и член на управителния съвет на Регионална колегия на БЛС Варна от 2015 -2017г. Член е на Българско дружество по клинична токсикология, на Българското токсикологично дружество, Българско сдружение по авиационна, морска и космическа медицина. От 2014 г. е републикански консултант по клинична токсикология за Североизточна България. Член е на Общинския и Областния съвет по наркотични вещества в гр. Варна от 2011 г. до сега. Ръководи неправителствените организации Фондация „Суицидопревенция" и Сдружение „Живот без алкохол" от 2009 година. Управител е на ЦСРИ за лечение на хора злоупотребяващи с алкохол и зависими от 2014 година до сега, финансиран от Община Варна. Дейността е свързана с изпълнение на 14 общински проекти (2010-2019 г.), отнасящи се до превенция на суицидното поведение, алкохолната зависимост и употреба на психоактивни вещества при деца, млади хора, жени, бременни  и реинтегриране на пострадалите в обществото.