Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

Новини и Събития

МУ-Варна участва в международен проект, изследващ ефекта на храната върху здравето

​От 8 до 10 юни 2015 година край Варна (х-л Палас, к.к. Слънчев ден) се проведе работна среща на участниците по международния проект Nutri Tech, по който партньор от страна на България е Медицински университет – Варна. В рамките на срещата 34-мата представители на общо 16 партньорски организации от 12 европейски държави и САЩ участници в проекта представиха получените данни и резултати от интервенцията с доброволци, поставени на определена диета. Целта на четиригодишния проект е намиране на специфичен биомаркер – показател за ефекта от храненето върху здравето.

Проектът стартира през 2012 година с финансовата подкрепа на 7-ма рамкова програма на Европейската комисия. Сред участниците са Холандия, Испания, Германия, Франция, Англия, България, САЩ. Изследването е проведено с 80 души доброволци в Англия, мъже и жени на възраст над 50 години, с наднормено тегло и общи базови показатели. В рамките на 18 месеца те следвали специален хранителен режим, изготвен от специалистите, при оптимално съотношение на мазнини, белтъчини и въглехидрати и при 20% заниженост на калорийния прием. Резултатите са подобряване на инсулиновата резистентност, подобряване на липидния профил и понижаване на теглото със средно 5 кг.

„Диетата, на която бяха подложени доброволците, беше унифицирана за всички участници в проучването и тя съвсем не беше непосилна или трудно изпълнима. Както обаче напоследък се говори за персонализирана медицина, така все по-популярно става и персонализираното хранене", каза проф. Диана Иванова, декан на Факултета по фармация в Медицинския университет – Варна и координатор на проекта от страна на варненския Медицински университет. „Целта ни е да намерим биомаркери, свързани с метаболизма, чрез които лесно, бързо и евтино да се определя оптималният индивидуален хранителен режим на всеки човек", уточни проф. Иванова. Резултатите от проекта ще имат отношение и към връзката между ролята на храненето и социално значимите заболявания.  Проф. Иванова е убедена, че и храната лекува. „Първо храната лекува, после лекарствата. Еволюцията така ни е създала, да разчитаме първо на храната." Тя подчерта още, че човек може да има генетично предразположение към затлъстяване, но не е задължително то да се прояви, като основни рискови фактори за това са начинът на живот, околната среда и храненето.

Клиничните биохимични анализи по международния проект са направени в лабораторията по нутригеномика към МУ-Варна. Създадена през 2008 година лабораторията е специализирана за провеждане на научни изследвания в областта на нутригеномиката. „Работим в много тясно сътрудничество с клиничните катедри в университета, като правим нужните за тяхната работа проучвания. Напоследък правим генетични проучвания, както и такива, свързани с предразположеността към определени заболявания". Тук се изследват и лечебните свойства на растенията, като се търсят механизмите и научните доказателства за известното от народната медицина действие на различните билки. Активната научноизследователска работа в лабораторията се доказва и от факта, че тук са осъществени 9 научни проекта.

„Изключително съм благодарен на проф. Иванова и нейния екип от Медицински университет – Варна, защото на първо място те са изключителни професионалисти, а освен това помагаха и на мен като координатор на проекта", каза д-р Бен Ван Оммен, координатор по 7-ма рамкова програма и лидер на научната група в TNO (Холандска организация за приложни научни изследвания). „Много вълнуващо е за мен, когато в рамките на тези 3 дни, всеки един от участниците представя резултата от своята работа през изминалите три години. Убеден съм, че ще намерим това, което търсим." В оставащата една година до приключване на проекта Nutri Tech предстои анализиране и обобщаване на резултатите.