Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

​​​

Да строиш история

Корените на професионалното и научно организиране на медицинската общност във Варна се откриват през 80-те години на XIX век. На 10.XII.1883 г. е основано Варненско медицинско дружество, първото от този род в България. Здравеопазването във Варна винаги е било свързано с имената на плеяда български лекари общественици и учени, отдали своя неоценим принос за развитието на здравеопазването, болничното дело, профилактичната медицина и научната медицинска мисъл у нас.
 
Рождена дата
За рождена дата на ВМИ-Варна се счита 1 октомври 1961 г., първият учебен ден на първата учебна година, когато първите студенти от трети курс прекрачват вратите на първото висше учебно заведение по медицина в Североизточна България.
 
Медицински университет - Варна е основан като Висш медицински институт (ВМИ) с Указ №414 от 12.XI.1960 г. на Президиума на Народното събрание на НРБ, издаден въз основа на чл. 35, т. 19 от Конституцията на НРБ и чл. 2 от Закона за висшето образование (в-к „Известия на Президиума на Народното събрание на НРБ", бр. 93/18.XI.1960 г.) и заповед №208 от 19.I.1961 г. на Министъра на родното здраве и социалните грижи д-р Петър Коларов.

 Първи випуск на МУ-Варна



Ректори на МУ-Варна


​​
Ректор
от 16 януари 1961 до 1 юли 1962

 
Ректор
от 1 юли 1962 до 1 април 1963
Проф. д-р Здравка Кемилева, д.м.н.

 Ректор
от 1 април 1963 до 1 юли 1966
​Проф. д-р Владимир Иванов, д.м.н. 


Ректор
от 1 юли 1966 до 11 юни 1973


Декан
от 11 юни 1973 ​до 1 май 1977
​Проф. д-р Гарабед Капрелян, д.м. 


Декан и ректор
от 1 май 1977 до 20 юни 1983
​Проф. д-р Ванко Ванков, д.м.н. 


Ректор
от 20 юни 1983 до 2​7 април 1987
Доц. д-р Георги Маринов, д.м.

Ректор
от 27 април 1987 до 26 ноември 1990
Проф. д-р Димитър Камбуров, д.м.н. 


Ректор
от 26 декември 1990 до 29 ноември 1999
Проф. д-р Темелко Темелков, д.м.н.



Ректор
от 30 ноември 1999 до 6 март 2004
Проф. д-р Анелия Клисарова,д.м.н.



Ректор
от 8 март 2004 до 19 март 2012
 
Ректор
от 20 март 2012 - до сега